Arī bailes vajag apdrošināt

dzīvokļa apdrošināšanaMazpilsētā dzīvo vecmāmiņa. Mazbērni un bērni strādā dažādās pilsētās, katrs savu piecdesmit vai simts kilometru attālumā. Apciemo uz maiņām nedēļas nogalēs, parūpējoties, lai vecmāmuļai nekas netrūktu.

Nav nekas neierasts mūsdienu apstākļiem – kur darbs, tur cilvēki, kamēr vecākie radinieki bieži vien paliek dzimtas mājās un tiek apciemoti pie iespējas. Ja vairāk bērnu un mazbērnu – biežāk.

Lai gan vecmāmuļa ar ikdienas darbiem lieliski tiek galā pati, taču mazbērnu un bērnu vēlme atslogot viņas ikdienu vecmāmuļai šķiet biedējoša. Veļas mazgājamā mašīna, kas, lai gan ir liels palīgs, biedē. Ledusskapis tāpat, par gāzes plīti nemaz nerunājot. Un tas viss nelielajā divistabu dzīvoklītī vecmāmuļai šķiet drīzāk kā apdraudējums, ne mazbērnu sarūpēti palīgi.

Lielākoties visas šīs ierīces paliek neizmantotas, atslēgtas no elektrotīkla un brīvdienās, atbraucot bērniem un mazbērniem, kļūst par strīdus iemeslu – bet kā gan tā, mēs rūpējam, pērkam, taču vecmāmiņa tos nemaz neizmanto? Kāda jēga visiem centieniem? Un vecmāmiņas rīcība tiek norakstīta uz vecuma prātu.

Tiesa, vecmāmuļa, skatoties Degpunktu un redzēdama gana daudz nelaimju, kas izceļas no nepieskatītas gāzes plīts, ledusskapja, kas sagājis uz īso¸ un citām nelaimēm mājokļos, protams, sabijusies. Atrisinājums radās gana vienkāršs – protams, ar laiku un pacietību, skaidrošanu un iedrošināšanu.

Vispirms dzīvokļa apdrošināšana, kas, izskaidrojot vecmāmuļai, lika iegūt nelielu sirdsmieru attiecībā uz to, ka šādi tomēr drošāk – ja nu kas atgadās, nebūs jāpaliek bez jumta virs galvas pavisam. Tālāk – dūmu detektori virtuvē un citi drošības sīkumi, par kuriem paskaidrojot, vecmāmuļa ieguva pārliecību, ka nelaimi, ja nu tomēr atgadās, varēs pamanīt un novērst laikus.

Visbeidzot – skaidrošana par to, kā darbojas dažādas ierīces un kāpēc mūsdienīgās ierīces ir drošākas, nekā tās, kādas bijušas vairākas dekādes atpakaļ.

Statistika liecina, ka lielākā daļa nelaimju notiek mājokļos, kur dzīvo vecāki, vientuļi cilvēki, kas laikus nepamana vai nepaspēj novērst notikušo nelaimi.