Dimanta rotaslietas – kāpēc tās ir tik dārgas?

dimanta-rotaslietas

Gandrīz katras sievietes sapnis ir dimanta rotaslietas, kas spēj iepriecināt, izcelt un piešķirt vērtību jebkuram apģērbam un stilam. Patiesībā dimanta rotas un to vēsture ir ļoti interesanta, jo dimants ir ne tikai rotaslietu sastāvdaļa, bet cietākais dabiskas izcelsmes minerāls, kas to padara par lielisku abrazīvu. Katru gadus pasaulē iegūst ap 130 miljonus karātu jeb 26 tonnas dimantu, ar kopējo vērtību ap 9 miljardiem ASV dolāru. Var vien iedomāties, cik ļoti nozīmīga ir šī nozare valstīs, kur ir dimanta atradnes.

Dimanti ir meiteņu labākie draugi

Dimanta rotaslietas iegūšanas process var būt ļoti sarežģīts, jo lai iegūtu apslīpētus dimantus, tos iespējams apstrādāt tikai augsta spiediena ietekmē un augstas temperatūras apstākļos vienlaikus ar citiem dimantiem, kuri ir cietāki. Tas nozīmē arī to, ka dimants lieliski saglabā virsmas pulējumu – tik daudz dziesmās, grāmatās un dzejoļos sumināto izcilo spīdumu. Tieši šie faktori ietekmē to, ka dimants tradicionāli tiek uzskatīts par visvērtīgāko dārgakmeni.

Dimanta tehniskās īpašības un citi fakti par to ieguvi

  • Dimanta kušanas temperatūra ir 3547 °C – visaugstākā no visiem minerāliem;
  • Aptuveni 49% dimantu iegūst Āfrikas centrālajā un dienvidu daļā, tāpat nozīmīgas atradnes ir arī Kanādā, Indijā, Krievijā, Brazīlijā un Austrālijā;
  • Zemes virspusē nokļuvušie dimanti ir ļoti veci – to vecums svārstās no 1 līdz 3,3 miljardiem gadu;
  • Dimanti veidojas oglekli saturošam materiālam ilgstoši atrodoties ļoti augsta spiediena un temperatūras apstākļos
  • Dimanti atrodas 150 kilometru dziļumā! Dimantus saturoši ieži Zemes virsmai tuvāk nokļūst vulkānu izvirdumos, kuri ceļas no liela dziļuma un šāda vulkāna magmai jānāk no tāda dziļuma, kādā var veidoties dimanti.
  • Dimantus iegūst arī ledāja nogulumos, piemēram, Viskonsinā un Indiānā, taču šādas dimantu atradnes nav piemērotas rūpnieciskai dimantu ieguvei.
  • Katru gadu tiek ražoti aptuveni 100 tonnas mākslīgo dimantu. Kaut arī mākslīgo dimantu ražošanas apjoms aptuveni četras reizes pārsniedz dabisko dimantu ieguves apjomus, absolūtais vairums mākslīgo dimantu ir ļoti nelieli un ar nepietiekamu kvalitāti un tos var izmantot vien tehniskām vajadzībām.

Dimanta rotaslietu vēsture

Dimants kā dārgakmens tika lietots reliģiska rakstura rituāliem Indijā jau pirms 2 500 gadiem. Tikpat sen to lietoja kā urbšanas un gravēšanas instrumentu. Pateicoties materiāla lielākai ieguvei, pasaules ekonomikas attīstībai un reklāmas kampaņām, 19. gadsimtā dimantu popularitāte sāka pieaugt un uzlabojās apstrādes tehnoloģijas.