Kā pareizi kopt jumtu?

 

dakstiņu jumts mājaiKad pēc aukstās ziemas pienāk siltais laiks, daudzi no mums mājās un to apkārtnē veic tā saukto pavasara tīrīšanu. Taču, kā ir ar jumtu? Vai un kā tas būtu pareizi jākopj?

Pirmkārt, ja ēkas tuvumā atrodas koki, jumtam vajadzētu pievērst pastiprinātu uzmanību, jo uz tā krīt ne tikai lapas, bet arī lielāki un mazāki zari, skaidas utt. Tradicionāli jumtu ieteicams tīrīt vienu reizi katrā no četrām sezonām, taču nereti cilvēki to dara divas reizes vai pat retāk. Rudenī tīrīšanu vajadzētu veikt, kad visas lapas ir nobirušas, ziemā tas jādara pēc vajadzības – ņemot vērā, cik daudz sniega sakrājies. Savukārt pavasarī uzkopšanas darbus var veikt pēc tam, kad saplaukušas lapas.

Kurās vietās uz jumtiem sakrājas visvairāk netīrumu?

Ir vairākas zonas, kurām vajadzētu pievērst īpašu uzmanību – plakņu stūriem, satekām, skursteņu apkārtnei, lūkām, izvirzījumiem un izbūvēm. Tur netīrumi uzkrājas visbiežāk. Ja šīs vietas netiks tīrītas, var tikt bojāts segums, kā arī sāks veidoties sūnas, augt zāle un pat krūmi.

Kā veikt jumta tīrīšanu?

Vispirms uzmanība jāpievērš netīrumiem, kas ir uz jumta virsmas, pēc tam pārejot pie notecēm un renēm. Tās var iztīrīt ar īpašu lāpstiņu vai ar roku (jāvelk cimdi). Kad virsma ir sakopta, ir vērts apskatīt arī to, kādā stāvoklī ir dūmvadi – vai nav plaisu, utt. Nozīmīgu bojājumu gadījumā vajadzētu sazināties ar skursteņslauķi. Tāpat uzmanība jāpievērš arī zibensnovedēju stāvoklim, jumta logiem, lūkām. u.t.t.

Kā pareizi kopt jumtu ziemas sezonā?

Tas, ka uz jumta atrodas sniega barjera, nenozīmē, ka uztraukumam nav pamata. Arī tām ir noteikta apjoma slodzes, kuru tās var izturēt, tādēļ pārāk smaga sniega kārta var sabojāt ne tikai barjeras, bet arī jumta segumu. Tāpat sniegs apdraud arī ūdens notekas. Jāpievērš uzmanība tam, lai ziemā uz jumta nesakrātos pārāk daudz sniega, tādēļ nepieciešamības gadījumā no tā jāatbrīvojas.

Vai dažādiem jumta segumiem nepieciešama atšķirīga kopšana?

Jā, tas ir jāņem vērā. Piemēram, gludus metāla jumtus tīrīt būs vienkāršāk, jo tie paši par sevi neļauj sakrāties tik daudz netīrumiem, kā arī lietus ūdens tos noskalo. Taču šajā gadījumā uzmanība jāpievērš notekūdeņu renēm. Viļņotās metāla plāksnes var apdraudēt nekvalitatīvs jumiķa darbs, jo vietās, kur skrūves var rūpīgi pievilktas, var sākt sūkties ūdens un aiz tām ķeras gruži.

Dakstiņa jumtus, it īpaši betona, biežāk apdraud sūnu savairošanās. Īpaši aktuāli tas ir jumtiem, kuri atrodas koku ēnā. Lai arī sūnas jumta virsmu nebojā, tās ieteicams notīrīt, izmantojot speciālu līdzekli un augstspiediena ūdens strūklu.

Uz bitumena šindeļu jumta seguma vieglāk pieķeras gruži un putekļi, kā rezultātā tie var sakrāties un veidot vidi augu sēklu dīgšanai. No šīs kārtas var atbrīvoties, izmantojot speciālus līdzekļus, taču jāņem vērā, ka tā ir ķīmija. Veicot mehānisko tīrīšanu, jāuzmanās, lai nesabojātu jumta virsmu.