Kas ir personālais dators un kā to izvēlēties

datoriPar personālo datoru uzskatām ko? Datoru ar ko strādājam tikai mēs, vai tas tomēr ir kas nedaudz savādāks? Pēc definīcijas, personālais dators, zināms arī kā PC (personalcomputer – no angļu val.) ir jebkurš dators, kas pielāgots individuālais lietošanai un paredzēts, lai tā lietotājs var darboties ar ierīci patstāvīgi un neatkarīgi. Izrādās, mūsdienās personālais dators var būt jebkurš – galda dators, portatīvais dators vai planšetdators, jo ar tiem taču arī darbojamies individuāli un patstāvīgi. Pamatā šādai ierīcei jāsastāv teksta un tabulu redaktoriem, datubāzu programmām, spēlēm un skaitāmi daudz cita veida programmām, ko varam un vajag izmantot ikdienā. 

Tomēr visbiežāk mūsdienās par personālu datoru tiek dēvēti galda, jeb stacionārie, datori. Un neviena planšete vai portatīvai dators, nerunājot par viedtālruni, īsti līdz galam nespēj konkurēt ar to, ko spēj stacionārais, jeb personālais, dators.

Ir daži tehniskie parametri, kas īpaši jāņem vērā, izvēloties datoru. Piemēram – mātesplate, procesors, operatīvā atmiņa, videokarte, cietais disks, operētājsistēma, korpuss un spraudņi. Ir vēl citi tehniskie parametri, kas var būt būtiski, atkarībā no tā, vai datoru paredzēts izmantot specifiskiem mērķiem, tomēr nosauktie ir standarta parametri, ko vienmēr vajadzētu ņemt vērā, izvēloties datoru.

Dators – tas pēc savas būtības ir mātesplate, uz kuras tas arī ir uzstādīti citi parametri – procesors, atmiņa un tā tālāk. No mātesplates ir atkarīga dators funkcionalitāte un iespēja to uzlabot nākotnē – ja vēlēsieties datoru atjaunināt, nevis vienkārši iegādāties jaunu.

Procesors nodrošina funkciju veikšanu, kas nosaka tā jaudu. Personālajiem datoriem var būt Intel vai AMD procesori, kas abas vienlīdz labi tiek galā ar dažādiem uzdevumiem, kas paredzēti veikt ar datoru, tāpēc tālākā izvēle jau ir atkarīga no tā, kādu ražotāju izvēlēsimies. Būtisks parametrs procesoram ir kodolu daudzums un darbības frekvence, kā arī procesora paaudze (jo īpaši Intel procesoriem).

Operatīvajā atmiņā (RAM), tiks noglabātas ielādētās programmas, ar kurām funkcionēs dators, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tās lielumam. Jaudīgs spēļu dators būs ar operatīvo atmiņu 8-16 GB, kamēr jaudīgs personālais – ar 4-8 GB. Ja dators nepieciešams vien mācībām un darbam ar vidēju veiktspēju, var lūkoties zem 4 GB operatīvās atmiņas, tomēr lietotājam labāk, ja dators ir jaudīgs un operatīvā atmiņa pietiekami liela.

Videokarte, vienkārši runājot, nodrošina attēlu. Attēla kvalitāte ir īpaši svarīga, izvēlamies datoru spēlēm vai darbam ar dažādām specifiskām programmām. Jo jaudīgāka videokarte, jo kvalitatīvāks attēls uz monitora.

Cietais disks nepieciešams datu apstrādei un uzglabāšanai. Pastāv HDD cietie diski, kas ir katram personālajam datoram (var būt arī HDD un SSDkonbinētais disks). SSD cietais disks ir ļoti ātrs un darbojas bez trokšņa. Cietā diska apjoms ir būtisks – jo vairāk datu plānots uzglabāt, jo lielākam vajadzētu būt cietajam diskam – vienmēr labāk izvēlēties nedaudz vairāk nekā plānots, jo faili un dati, ko uzglabāt, atradīsies vienmēr.