Zobārstniecības speciālisti aicina pievērst lielāku uzmanību zobu veselībai un higiēnai

zobu higiēnasCilvēki vēlas būt veiksmīgi, skaisti, bagāti, gudri utt., taču nereti, cenšoties sasniegt visus šos mērķus, mēs piemirstam dažas svarīgas darbības, kuras ikdienā vajadzētu veikt ikvienam. Viena no šādām darbībām ir rūpēšanās par zobu veselību. Tas, kādā stāvoklī ir mūsu zobi, atspoguļo arī mūsu mīlestību pret sevi, kā arī norāda uz organisma kopējo veselības stāvokli. Kā izrādās, mūsu mutē meklējami cēloņi dažādām hroniskām slimībām, tādēļ, lai nesastaptos ar nopietnām veselības problēmām, ir vērts padomāt par mutes dobuma higiēnu.

Cilvēka zobi pilda ne tikai ēdiena košļāšanas funkciju, bet arī ir daļa no mūsu kopējā tēla. Tāpat mutes dobuma veselība ir cieši saistīta ar visu mūsu organismu kopumā, jo, kā izpētīts, mutes gļotādas stāvoklis var norādīt uz dažādām saslimšanām, tai skaitā vēzi, cukura diabētu un sirds asinsvadu saslimšanām.

Lai sasniegtu patiesi kvalitatīvu rezultātu, jūsu zobārstam un zobu higiēnistam ir jāsadarbojas. Šie speciālisti ne tikai parūpēsies par zobakmens un zobu aplikuma noņemšanu, notīrīs smēķēšanas atstātās pēdas uz zobiem, bet arī sniegs padomus par to, kā labāk rūpēties par sava mutes dobuma veselību.

Izplatītākās smaganu slimības ir gingivīts un periodontīts. Tās abas izraisa toksīni, kurus ražo zobu aplikumā esošās baktērijas. Šo slimību rezultātā rodas ne tikai smaganu iekaisums, bet arī sāk noārdīties zobu balstoši kauli. Agrīnā stadijā šī noārdīšanās parasti norit bez izteiktām pazīmēm. Zoba sāk zaudēt kaulu, kas to notur vietā, un tas sāk kļūt kustīgs. Beigās šis zobs vai nu izkrīt, vai arī ir jāizrauj. Lai nenonāktu līdz tam, nepieciešams doties pie zobu higiēnistu, kurš veiks profesionālo zobu higiēnu.

Zobu higiēnas laikā ārsts noņem no zobiem aplikumu un zobakmeni, kā arī nopulē zobus ar īpašiem instrumentiem. Tas tiek darīts vairākas reizes, lai piekļūtu grūti aizsniedzamām vietām mutē. Kad tas paveikts, uz zobiem tiek uzklāts fluoru saturošs gels, kas stiprina zoba cieto virsmu jeb emalju. Lai jūsu mutes dobums būtu vesels, profesionāla zobu higiēna jāveic vismaz divreiz gadā.

Tiem, kuri īpaši vēlas izcelt savu smaidu, ir pieejami kristāliņi, kurus piestiprina pie zoba. Šī procedūra ir nesāpīga, un jebkurā brīdī kristāliņu iespējams noņemt.

Zobu higiēna būtu jāsaprot kā pašsaprotama cilvēku dzīves sastāvdaļa, jo rūpes par zobiem ir atkarīgs tikai no mums pašiem. Neviens cits par mūsu zobiem nerūpēsies, ja paši nedosimies pie zobārsta un zobu higiēnista. Arī bērniem nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu, lai tas pārbaudītu, vai mazā zobos nav kariesa, ka ir ļoti izplatīta slimība mazuļu un mazu bērnu vidū.