Kā izvēlēties labas ziemas riepas

 

labas ziemas riepas

Katrs auto īpašnieks zina par riepu nomaiņu – no ziemas uz vasaras, no vasaras uz ziemas – divreiz gadā, vismaz sanāk. Tā kā šobrīd tuvāk nāk maiņas laiks uz ziemas riepām. Likums saka – ziemas riepām jābūt sākot no 1. decembra, bet, ja ziema uznāk ātrāk, paša drošības nolūkos, varam nodrošināt auto ar ziemas riepām jau nedaudz ātrāk.

Salīdzinot ziemas riepas ar vasaras riepām, pirmās ir mīkstākas ar smalkām lamelēm (iegriezumiem) protektora lokos, ar robustāku profilu, kas nodrošina labāku saķeri ar sasnigušiem un apledojušiem ceļiem. Ziemas riepas izmantojam tikai ziemā – tas nodrošinās gan degvielas ekonomiju, gan samazinās trokšņu līmeni braucot.

Izvēloties pareizas riepas atbilstošajai sezonai, gan braukšana kļūst daudz drošāka, gan auto kļūst stabilāks un vieglāk vadāms. Latvijā, kur ziemas vēl ir, par spīti tam, ka pēdējās pāris bija īpaši siltas, ziemas sezonas riepas ir neaizstājamas. Sniegs, apledojumi, saputināti ceļi – bez ziemas riepām te neiztikt, lai braukšana būtu kaut puslīdz droša. Apledojušos un sasnigušos ceļos ziemas riepas nodrošina daudz labāku vadāmību un stabilitāti uz ceļa, nekā braucot šādos apstākļos ar vasaras vai vissezonas riepām. Turklāt braucot ar ziemas riepām pareizajā laikā – ziemā, tās saglabāsies daudz ilgāk, nolietojoties mazāk. Tā ar vienām ziemas riepām var pavadīt pat divas vai trīs sezonas.

Pastāv četri ziemas riepu tipi – Centrāleiropas, Skandināvu, ar radzēm un ražojamas ziemas riepas. Centrāleiropas ziemas riepas varam izmantot arī kā vissezonas riepas. Ja ikdienā pārvietojamies tikai pa šosejām, tīrītiem un kaisītiem ceļiem, pilsētu un uz laukiem nerādāmies – šādas riepas ziemai var būt gluži piemērotas. Savukārt lielā sniegā un uz noledojuša ceļa šādas riepas nebūs labākais palīgs. Skandināvu tipa ziemas riepas ir alternatīva radžu riepām un ir noderīgas kārtīgās ziemās. Saķere ar ceļu ir īpaši laba dziļā sniegā un uz ledus. Kamēr uz sausa asfalta šādas riepas nav labākais sabiedrotais. Trešais tips – ziemas riepas ar radzēm ir laba izvēle tiem, kas vēlas būt pārliecināti par savu braukšanas drošību jebkuros ziemas apstākļos – sniegs, atkusnis, ledus, tīrīts vai netīrīts ceļš, lauki vai pilsēta. Toties trokšņu līmenis krietni viena augstāks. Savukārt radžojamās ziemas riepas (līdzīgas radžu riepām, bet bez radzēm), nodrošina visu līdzīgi kā radžu riepas, tikai uz ledus nav tik uzticamas. Var izmantot arī kā vissezonas riepas vai pie nepieciešamības riepu servisā sašaut radzes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *