Baltijas valstis – kas jādara?
Ne viena valsts eiropā no Krievijas iespējamās agresijas nebīstas vairāk par Latviju, Lietuvu un Igauniju. Šo baiļu iemesli tādam ārpolitikas reālistam kā man ir pilnībā saprotami. Baltijas valstis jau ilgi ir centušās pārliecināt pārējās kolēģes Eiropas Savienībā (ES), ka pret Krieviju nedrīkst izturēties kā pret partneri. Tā ir jāuzskata par pretinieci, kam jāstājas pretī, kura ir jāizolē un galu galā ari jāpieveic. Var droši apgalvot, ka Baltijas valstis pieder pie tā sauktā ES vanagvalstu bloka, kurā ietilpst (vairāk vai mazāk) Polija, Lielbritānija, Nīderlande, Zviedrija un Rumānija, kas ari ir iestājušās par stingrākām sankcijām pret Krieviju un par lielāku atbalstu Ukrainai.
Vairāku iemeslu dēļ Baltijas valstis var saukt ari par monetārajiem vanagiem. Līdzīgi citām Eiropas valstīm, tās izeju no lejupslīdes redzēja strukturālajās reformās apvienojumā ar skarbiem valsts izdevumu samazinājumiem. Šī monetāro vanagu grupa atšķiras no ārpolitikas vanagu grupas, kur Vācija pat ar visu tās mēreno nostāju ārpolitikas jautājumos ir skaļa un aktīva dalībniece. Tieši ar vispārējo uzsvaru uz taupības pasākumiem un vajadzību pēc valdības parāda samazinājuma Vācija spēj daudz skaidrāk nekā tās pretinieki demonstrēt savu nostāju. Mans viedoklis par ekonomiku ievērojami atšķiras no monetārās grupas biedru redzējuma, taču jāatzīst, ka Baltijas valstis jau kopš finanšu krīzes sākuma ir bijušas diezgan aktīvas monetāro vanagu grupas biedres un, ietekmējot vispārējo ES pieeju, spējušas gūt pārsteidzošus panākumus.
Problēma, kad abas vanagu grupas atbalsta gandrīz pilnībā savstarpēji izslēdzošas politikas, kļūst arvien izteiktāka. Jāatzīst, ka agrāk agresīva ārpolitika un stingra ekonomikas politika būtu bijusi iespējama, taču šobrīd par to vairs runāt nevar. Ņemot vērā augstās likmes un eksistenciālos draudus, ko imperiālistiskā Krievija varētu radīt Baltijas valstīm, šķiet loģiski, ka to valdības vairāk ir norūpējušās par stingru ES ārpolitiku nekā uz tirgu balstītu ekonomiku.
Lai agresīva pret Krieviju vērsta ārpolitika būtu efektīva, tai ir jābūt dārgai. Pat minimālas sankcijas bloka tautsaimniecībai radītu vairāku miljardu dolāru lielus zaudējumus zaudētās ekonomiskās aktivitātes dēļ. Savukārt ierosinājums izveidot ES vadītu ātrās reaģēšanas vienību, kas būtu spējīga aizkavēt jebkādu iespējamo Krievijas militāro intervenci, prasītu vēl vairāku miljardu izdevumus. Taču šie izdevumi ir gaužām niecīgi salīdzinājumā ar tiem, kas rastos, glābjot Ukrainas tautsaimniecību. Nav vienota viedokļa par precīzu summu, kas būtu nepieciešama Ukrainas glābšanai, taču tās ekonomikai nodarītie zaudējumi jau ir tik lieli, ka šobrīd pat minimālā summa varētu būt vismaz 30 miljardi dolāru.
Plāns, kas palīdzētu veiksmīgi iedarbināt Ukrainas ekonomiku un padarītu to pretoties spējīgu Krievijas spiedienam, maksātu vēl vairākus desmitus miljardu dolāru. Patlaban nevienam nav ne politiskās gribas, ne vēlmes uz saviem pleciem uzlikt šos milzīgos izdevumus. Var sūdzēties par spāņu, grieķu un portugāļu nedrošību un vājumu, taču politiski nav iespējams likt valstīm ar vairāk nekā 20% lielu bezdarba līmeni iesaistīties dārgā pret Krieviju vērstā kampaņā.
Bet ko darīt Baltijas valstīm? Ja tās vēlas (un tām vajadzētu to vēlēties acīm redzamu iemeslu dēļ) pret Krieviju vērstu ES politiku, tām nāksies samierināties un piekrist ekonomisko krīzi eiro- zonā risināt ar Džona Meinarda Keinsa ekonomikas teorijas metodēm. Tikai tā varēs pārliecināt citas valstis pieņemt nepieciešamos, kaut arī sāpīgos lēmumus, lai gan vienošanās, ka ES pieļauj agresīvāku monetāro un fiskālo stimulu apmaiņu pret daudz asāku ārpolitiku, noteikti nebūtu 100% visu dalībvalstu interesēs. Tomēr katra no tā noteikti kaut ko iegūtu. Gan Baltijas valstis, gan dienvideiropieši iegūtu sev labvēlīgākus lēmumus augstas prioritātes jomās, taču vajadzētu piekāpties jautājumos, kas, lai gan ir svarīgi, nav tik neatliekami.
Manuprāt, perfektā pasaulē Baltijas valstis spētu panākt tādu ES politisko darbību, kas būtu pieņemama visiem; tādu politiku, kas gan samazina nodokļus, gan pretojas Krievijas īstenotajām darbībām ārvalstīs. Taču mēs šādā perfektā pasaulē nedzīvojam. Pat diezgan noslēgtajā Briseles pasaulē viedokļu atšķirības ir milzīgas. Plaisas starp dažādām interešu grupām kļūst lielākas, un to veidošanos pastiprina prognozētā ei- rozonas ekonomikas 0% izaugsme.
Ja Baltijas valstis tiešām vēlas panākt stingrāku ES politisko nostāju pret Krieviju, tām nāksies piekāpties taupības jautājumos. Tas nepavisam nav perfekts darījums, taču tāda nu ir mūsu pasaule.