Daudzveidīgie mehāniskie pulksteņi
Visapkārt ir nepārprotami sajūtams Ziemassvētku drudzis – veikali stāvgrūdām pilni, satiksme apgrūtināta visas dienas garumā, ne tikai ierastajās pēc/pirms darba stundās. Taču ne par to. Vēlējos pastāstīt par pulksteņiem, jo tieši pulksteni arī meklēju īpašai Ziemassvētku dāvanai. Vizuāli aptuveni zinu, kas patiks un kas nepatiks. Tieši pie tehniskajiem parametriem apstājos, un izlēmu nedaudz papētīt.
Pulksteņu veidi
Iedalījums ir izveidojies nebeidzami garš – sporta, luksusa, nirēju un lidotāju, arī modes pulksteņi… Par visiem pētīt pat uzmanības pietrūkst. Tāpēc pievērsos tikai pašiem pamata kopsaucējiem, ar kuriem man gadījās saskarties biežāk (kā arī kuri man šķita būtiskāki izvēles veikšanas sašaurināšanā); nolēmu saprast, ar ko atšķiras mehāniskie pulksteņi no kvarca.
Mehānisko un kvarca pulksteņu salīdzinājums
Mehāniskie pulksteņi iedalās divās apakškategorijās – mehāniski uzvelkamie un automātiskie pašuzvelkošie („self-winding automatic” angļu valodā). Parasti mehāniski uzvelkamie modeļi darbojas 40 stundas, kad ir pilnīgi uzvilkti. Automātiski pašuzvelkošie laikarāži darbina tā nēsāšana kā tāda – tā mehānismā ir iestrādāts rotors, kas tiek iedarbināts ar gravitāciju un rokas locītavas kustībām. Tiesa gan, tie var atpalikt līdz pat 10 sekundēm dienā.
Kvarca pulksteņi ir precīzi un secīgi arī uzticami. Nav jāuztraucas, ja gadās aizmirst to uzvilkt. Kvarca mehānismi darbojas ar īpaši veidotām baterijām, kas iekustina kvarca kristālu un tālāku mehānisku darbību, kas nodrošina rādītāju kustību.
Mehāniskās un kvarca kustības nianses
Arī rādītāju kustība var būt gan mehāniska, gan kvarca, un vizuāli tā ir viegli atšķirama. Mehāniskais sekunžu rādītājs pārvietojas plūstoši, turpretī kvarca mehānisma pulkstenim – pa sekunžu sadaļām. Mehāniskā kustība bieži vien ir sastopama tieši luksus pulksteņiem, jo meistaru ieguldītais darbs šāda mehānisma izveidē ir pielīdzināms mākslas darbam.
Taču šis ir specifisks tehniskais parametrs, nevis pulksteņa veids. Var turpināt meklējumus!