Kā vispareizāk izvēlēties savam organismam atbilstošāku zāļu tēju?
Kad esam saaukstējušies un dodamies uz aptieku pēc kādiem dabīgiem, bet iedarbīgiem līdzekļiem, kas palīdzētu organismam ātrāk atveseļoties, nereti aizmirstam par šiem tieši no dabas nākušajiem līdzekļiem – zāļu tējām, dodot priekšroku pastilām, sīrupiem vai kādiem ūdenī šķīdināmiem pulverīšiem. Lai arī šiem produktiem nenoliedzami arī var būt dabīga izcelsme un ir sava vieta mājas aptieciņā, ir vērtīgi zināt, ka arī tieši dabīgās un pašlaik plašā klāstā pieejamās zāļu tējas spēj veicināt atlabšanu. Turpinājumā neliels ieskats tajā, kā izvēlēties saslimšanai piemērotāko tēju ar visatbilstošāko efektu.
Pirmkārt, vērts atcerēties, ka vislabāk mūsu organismam derēs tās zāļu tējas, kas augušas tepat mūsu klimatiskajos apstākļos, īpaši, ja tās būs augušas dabiskā ceļā un novāktas tepat Latvijā. Tāpēc ir vērts palūkoties uz to tējiņu sarakstu, ko labi pazinušas jau vecvecmāmiņas. Tajā noteikti būs tādi ārstniecības augi kā kumelītes, vīgrieze, upeņu dzinumi, liepziedu, piparmētru, ceļteku, piparmētru tējas, kā arī bērzu pumpuru un lapu novārījums.
Ir zāļu tējas ar izteiktu pretklepus un atkrēpojošu iedarbību. Dažas no tām noteikti būs liepziedu un aveņu tējas. Aveņu zāļu tēja pagatavojama ir teju no visām aveņu krūma daļām – varam izmantot kā zariņus, tā lapas un ogas, bet viena no iedarbīgajām būs tieši jauno zariņu tēja, kas jānovāra aptuveni septiņas līdz desmit minūtes. Savukārt liepziedu tēja, pateicoties liepziedu sastāvā esošajām ēteriskajām eļļām, būs ne vien laba saaukstēšanās gadījumā, bet arī iedarbosies nomierinoši, ja izjūti satraukumu vai bezmiegu.
Kurām tējām vēl būs patīkama, organismu nomierinoša iedarbība, ja tas ir stresa vai slimības novājināts? Papildus pozitīvajai iedarbībai klepus gadījumā, arī kumelīšu tēja padarīs miegu dziļāku un mierīgāku. Tāpat uz dažiem īpaši nomierinoši iedarbojas piparmētru tēja; šī zāļu tēja satur ēteriskās eļļas, kas reizē atsvaidzina un relaksē, līdz ar to sajūta pēc šīs tējas lietošanas noteikti nebūs truli nomierinoša, bet gan drīzāk skaidra un patīkama.
Kad apkārt mēdz teikt, ka iestājusies vīrusu un saaukstēšanās sezona, daži par to tikai pasmaida un saglabā nemainīgi labu veselību visu auksto, tumšo un mitro laiku. Lai arī nav iespējams viennozīmīgi secināt, kāds ir stipras imunitātes noslēpums, atklājies, ka ne vienam vien ir izdevies savu veselību pasargāt, lietojot zāļu tējas – izsenis tautas medicīnā iecienītu organisma stiprināšanas un pret saaukstēšanās līdzekli. Galvenais – atrast sev piemērotāko!