Kāpēc vispirms ir jāapmeklē zobu higiēnists?
Profilaktiska ārstu apmeklēšana ir lētāka nekā vilcināšanās līdz pēdējam brīdim, kad jāizdod apjomīgas naudas summas medikamentu iegādei, kā arī dažādu procedūru veikšanai. Līdzīgi ir arī ar zobārstniecību, tāpēc ir pašsaprotami, ja brīdī, kad piesakāt vizīti pie zobārsta, viņš jums iesaka vispirms apmeklēt zobu higiēnistu. Kas būtu jāzina par šo speciālistu, un kam jāgatavojas, dodoties pie higiēnista, lasiet turpinājumā.
Lai arī agrāk zobu higiēnistu bija nepieciešams apmeklēt reizi gadā, arvien biežāk parādās informācija par to, ka pie tā vajadzētu doties biežāk, vismaz divas reizes gadā. Tomēr katram cilvēkam to vajadzētu apsvērt individuāli, vienu reizi uz vizīti noteikti vajadzētu aiziet, taču, ja parādās kādas problēmas, laicīgi jāieplāno biežākas tikšanās. Tāpat biežāks zobu higiēnista apmeklējums ir ieteicams tiem, kuri smēķē, jo šis kaitīgais ieradums rada mutē sausu vidi, līdz ar to aplikums ātrāk pielīp zobiem. Līdzīga parādība novērojama arī tiem, kuriem ikdienā jālieto medikamenti, piemēram diabēta, kā arī sirds asinsvadu slimniekiem. Un, protams, zobu higiēnists ir tas speciālists, pie kura biežāk vajadzētu doties bērniem ar noslieci uz pārāk biežu našķēšanos.
Košļājamā gumija – jā vai nē?
Par košļājamo gumiju izmantošanu speciālistu domas dalās. No vienas puses, košļājamā gumija palīdz izdalīties siekalām, līdz ar to, tiek aizvākts zobu aplikums. Tomēr, to izmantojot, jāievēro, ka vajadzētu izvēlēties tās košļājamās gumijas, kuras nesatur cukuru, tas attiecas arī uz bērniem. Šādas “košļenes” var atšķirt pēc zobiņa zīmējuma uz paciņas.
Kādu zobu diegu izvēlēties?
Ja iepriekš to neesat izmantojuši, ieteicams izvēlēties lentveida zobu diegu. To, kādu diegu labāk izvēlēties, jāizvēlas jums pašiem, svarīgākais ir tas, ka jūs to vispār lietojat. Ir arī radīti zobu diegi, kuri īpaši piemēroti cilvēkiem ar zobu kronīšiem. Zobu diegs pilda ļoti svarīgu funkciju, iztīrot zobu starpas, kur ar birstīti nav iespējams pilnībā piekļūt. To ieteicams izmantot katru vakaru, kad iztīrāt zobus ar birstīti. Pēc tam gan nevajadzētu neko ēst vai dzert, izņemot ūdeni.
Vai zobu bakstāmie kociņi nevar nodarīt ļaunumu zobiem?
Nē, ja tie nevar nodarīt neko sliktu, ja vien izmantosit pareizi un uzmanīgi, netraumējot smaganas. Tos ieteicams lietot tūlīt pēc ēšanas, lai izņemtu ēdiena paliekas no zobu starpām. Tomēr nevar iztikt tikai ar šo kociņu palīdzību, vakarā noteikti jāizmanto arī zobu diegs.
Ja reizi nedēļā zobus iztīrīšu ar sodu, man nevajadzēs iet pie zobu higiēnista?
Ne gluži. Sodu ieteicams izmantot tiem, kuriem sēnītes dēļ uz zobiem parādījušies melni punktiņi. Lai arī soda ir labs abrazīvais līdzeklis, to nevajadzētu izmantot biežāk nekā reizi nedēļā, pretējā gadījumā tiks bojāta zoba emalja.
Vai mutes skalojamo līdzekli jālieto katru dienu?
Šie līdzekļi ir antibakteriāli, un tie paredzēti gan smaganu, gan arī mutes dobuma veselības profilaksei. Veikalā nopērkamos skalojamos līdzekļus var lietot ikdienā, taču tie, kuri nopērkami aptiekā, nav paredzēti lietošanai, kas ilgāka par desmit dienām, turklāt tos rekomendē zobārsti. Lai iegūtu vēlamo rezultātu, un nezaudētu zobu pastas radīto efektu, mutes skalojamo līdzekli ieteicams izmantot vismaz 20 minūtes pēc zobu tīrīšanas.
Zobu tīrīšana no rīta – pirms vai pēc ēšanas?
Dodoties ikdienas gaitās, vēlamies svaigu elpu, tāpēc zobus ieteicams tīrīt pēc brokastīm. Savukārt tūlīt pēc pamošanās varat notīrīt mēli ar sudraba karotīti, kas noņems kaitīgās vielas, kas naktī sakrājas uz mēles.