Mikrobu peļņa

Mikrobu peļņa

Antons Adamovičs kopā ar RTU zinātniekiem izstrādājis tehnoloģiju, kas atvieglos darbu piena pārstrādātājiem. Pasaulē tai nav analogu.

Mikrobu peļņaKuram gan nav gadījies, ka, at­verot piena paku pirms norādī­tā izlietošanas termiņa beigām, piens jau izrādās saskābis vai krējumu trauciņā pārklājis pelējums? Lai to novērstu, piena pārstrādes uzņē­mumi diendienā veic simtiem testu, bet tas ne vienmēr palīdz. Sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem Antons Adamovičs radījis tehnoloģiju, kā šo problēmu atrisināt. Biotehnoloģiju uzņēmums Conelum izvei­dots pirms diviem gadiem. Tas izstrādājis me­todi EloKIT, kas ļauj 30 reižu ātrāk nekā ar pašlaik izmantoto paņēmienu noteikt baktē­rijas, sēnītes un pelējumu, izmantojot īpaši pielāgotus fluorescējošus biomarķierus.

Pa­gaidām šī tehnoloģija izmantojama pelējuma un rauga noteikšanai piena produktos, bet to var pielāgot arī citiem produktiem: gaļai, dzē­rieniem, dārzeņiem u. c. Pēdējos 150 gadus šādus testus piena pārstrādāji veica, izman­tojot petri plates (apaļus stikla traukus, uz kuriem mākslīgi tiek audzēti mikroorganis­mi), un tas aizņēma divas līdz piecas dienas. Ar E1oKIT tehnoloģiju to iespējams izdarīt pusstundā. Tā tiek ietaupīts ne tikai laiks, bet arī nauda, jo svaigu produkciju veikalos var nogādāt divas dienas ātrāk; kamēr testi nav gatavi produkcijai jāstāv karantīnā. Turklāt ar EloKIT metodi var identi­ficēt arī nedzīvās šūnas un sporas, bet ar petri platēm tas nav iespējams. Tā tiek pamanītas arī tādas šūnas, kas pēc kāda laika var atdzīvoties un sa­bojāt produktu. Idejā potenciālu saskatījis Imprimatur Capital Seed Fund, kas uzņēmumā ieguldījis 200 tūksto­šus eiro.

«Pēdējos 20 gados bioloģijā un me­dicīnā ir sasniegts daudz vairāk nekā visas cilvēces vēsturē līdz šim. Mani iedvesmo iespēja uzlabot un paildzi­nāt cilvēka mūžu ar mūsdienīgām tehnoloģijām, īpaši, ja tas saistīts ar mikrobioloģiju un ģenētiku,» ar stip­ru pārliecību saka Antons Adamovičs. Izklausās ambiciozi, vai ne? Ņemot vērā, ka Antonam ir tikai 24 gadi, bet viņš jau ir beidzis studijas Glāzgo­vas universitātē, kur apguva infek­ciju bioloģiju, un absolvējis Maska­vas vadības skolas Skolkovo Startup Academy, šķiet, šīs ambīcijas nav bez pamata. Atgriezies Latvijā, viņš izgā­ja kursus Komercializācijas reaktorā, kur iepazinās ar RTU zinātniekiem Tāli Juhnu un Lindu Mežuli, kas pre­zentēja tehnoloģiju mikroorganis­mu noteikšanai ūdenī. Izveidojuši komandu, viņi ātri vien pārfokusē­ja savu tehnoloģiju uz lielāku noieta tirgu – piena produktiem – un pērn septembrī idejas realizēšanai saņēma 200 tūkstošus eiro no Imprimatur.

EloKIT tehnoloģija, pēc Antona vārdiem, ir high-tech krāsošana. Ar unikāliem reaģentiem paraugā tiek iekrāsotas mikroorganismu šūnas (zaļā krāsā dzīvās, sar­kanā ne­dzīvās), un pēc tam to var redzēt mikroskopā.

Uzņēmu­ma Conelum piedāvātais produkts ir trīs vienā – reaģents, mikroskops un programmatūra. Reaģenti nepieciešami, lai apstrādātu paraugu, mikros­kops un programmatūra – lai uztver­tu un analizētu rezultātus. Reaģentus un programmatūru viņi ir izstrādā­juši paši, bet mikroskopu pielāgojuši.Mikrobu peļņa «Tas patlaban ir funkcionējoša pro­totipa stadijā, līdz vasaras beigām arī būs pabeigts.» Uzņēmums noslēdzis memoranda līgumus ar divām kom­pānijām, bet interesi izrāda vēl vairā­ki piena pārstrādātāji. Tas, kas intere­sentus pagaidām attur, ir tehnoloģijas sertifikācijas trūkums. Adamovičs stāsta, ka pie tā tiek strādāts un, ie­spējams, jau gada beigās tehnoloģija būs sertificēta.

Tirdzniecības tiks balstīta uz espresso principu – piena pārstrādātā­jiem jāmaksā par reaģentu komplek­tu, kas paredzēts vienam testam. Kon­krētu cenu Antons nevēlas atklāt, bet norāda, ka tā ir augstāka nekā testam ar petri platēm, kas izmaksā 2,5 eiro. Viens piena pārstrādātājs dienā veic aptuveni 100 šādu testu. Antonam pietiek ar mazāk nekā desmit klien­tiem, un viņš dienā apgrozīs desmit tūkstošus eiro, bet gadā jau tas būs pusotrs miljons. Spriežot pēc tirgus apjomiem, uzņēmumu, kas vēlēsies ātrāk veikt šādus testus, būs vairāk nekā desmit. Sešās lielākajās Eiro­pas piena pārstrādes valstīs darbo­jas vairāk nekā 2600 uzņēmumu, un piecpadsmit lielākie apgroza ap 75 miljardiem eiro. Šie uzņēmumi dienā veic tūkstošiem šādu testu.

Potenciālos klientus viņi jau atra­duši Lietuvā un Krievijā, pie kuriem braukuši un prezentējuši savu teh­noloģiju. Līdz ar sertifikācijas bei­gām Antons plāno otro investīciju piesaistes kārtu – šoreiz jau pusot­ru miljonu eiro. Conelum koman­das mērķis ir nākotnē kompāniju pārdot. Ja jūs vēlaties ne tikai in­vestēt līdzekļus, bet arī iegādāties veiksmīgu biotehnoloģiju uzņē­mumu, ieteicams sekot Conelum darbībām.

 

TIK TIEŠĀM, VISS, KAS IR SAISTĪTS AR PĀRTIKAS NOZARI, tagad ir gan zinātnieku, gan uzņēmēju uzmanības lokā. Aktuālas problēmas ir ievēroja­mie produktu zudumi, ar piegādi saistī­tie jautājumi un pārtikas cenu inflācija. Turklāt joprojām astotā daļa pasaules iedzīvotāju dzīvo badā. Patlaban vis­svarīgākais virziens ir ģenētiski modi­ficēts produkti – tas ļaus veidot unikā­las īpašību kombinācijas, atvieglos pro­duktu piegādi uz mājām un var nopiet­ni mainīt to, ko un cik cilvēki iegādājas un patērē. Tāpat tā ir unikāla produk­tu identifikācija un iespēja izsekot pro­duktu ceļu no lauka līdz veikalam.

Šis start-up stāsts man atgādināja sla­veno fotoaparātu Minox. To izgudro­ja vācu inženieris, kurš dzīvoja Igaunijā un atbrauca uz Latviju, jo šeit VEF pa­tiesībā bija vienlaikus riska kapitālists un ražotne.

Mikrobu peļņa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *