Pasaules prestižākie pulksteņi no PATEK PHILIPPE
PATEK PHILIPPE ir luksusa pulksteņi, par kuriem pat mēdz teikt – „ultra luksuss”. Pulksteņu kompānija ir dibināta 1852. Gadā Ženēvā, kura tāpat kā Audemars Piguet, Vacheron Constantin un A. Lange&Söhne ierindojams vērtīgāko pulksteņu ražotāj kompāniju sarakstā. Pulksteņi no PATEK PHILIPPE uzskatāmo par pulksteņiem ar pasaulē vissarežģītākajiem pulksteņu mehānismiem. Kompānijas dibinātājs ir Antoni Patek, kurš bija poļu tautības pulksteņu meistars. 1845. gadā viņš apvienojās franču tautības pulksteņu meistaru Adrien Philippe, kā rezultātā radās PATEK PHILIPPE vārds.
Līdzīgi kā citas Šveices pulksteņu ražotāj kompānijas, arī šī lielākoties ražo mehāniskos pulksteņus, lai gan agrāk izdevusi dažas kolekcijas ar kvarca un digitāliem mehānismiem. Ikviena pulksteņa komponente tiek radīta ražotnēs, nevis iepirkta.
PATEK PHILIPPE – izsoļu karalis
PATEK PHILIPPE bieži piedalās izsolēs, lai pievienotu kolekcijas savam muzejam pulksteņu muzejam Ženēvā. Šveices pulksteņu leģendas Patek Philippe muzejs ir viena no vietām, kur Ženēvā esot, visbiežāk iegriežas tūristi. Turklāt 1839. gadā dibinātais muzejs šobrīd ir vienīgais pulksteņu ražotājs Ženēvā, kas ikvienu savu laikrāža modeli joprojām pilnībā rada pats – no mehānisma līdz ietvaram, uzticoties senajām pulksteņu izgatavošanas tradīcijām.
2014. gada novembrī izsolē tika pārdots pasaulē dārgākais pulkstenis – Henry Graves Supercomplication, kura vērtība iezolē sasniedza 21,3 miljonus ASV dolāru. Tā ir lielākā summa, kas jebkad samaksāta par pulksteni. Pulkstenis Henry Graves Supercomplication ir izgatavots no 24 karātu zelta un sver 500 gramus, un to 1930. gadu sākumā pēc Ņujorkas baņķiera Henry Graves pasūtījuma izgatavoja Šveices tieši Patek Philippe. Sākotnējā pulksteņa cena tika lēsta 12 miljonu ASV dolāru apmērā.
Baņķiera galvenais uzstādījums kompānijai bija, izgatavot pasaulē sarežģītāko pulksteni. Par to viņš bija saderējis. Baņķierim tas tolaik izmaksāja 60 tūkstošus Šveices franku, bet 66 gadus vēlāk tas tika pirmoreiz pārdots par 11 miljoniem ASV dolāru. Henry Graves Supercomplication bez stundu, minūšu un sekunžu rādītājiem ir vēl 24 dažādi papildus mehānismi, tajā skaitā kalendārs, mēness fāžu demonstrētājs, hronogrāfs, kas darbojas ar precizitāti līdz sekundes simtdaļai, kā arī dažādas citas funkcijas. Lai izgatavotu no 920 detaļām sastāvošo pulksteni, pulksteņu meistari strādāja 8 gadus. Izsoļu nama pārstāvis skaidroja, ka tas ir bijis tā laika pulksteņmeistaru diženākais sasniegums, kas iemiesoja kompānijas Patek Philippe zināšanas ne vien par pulksteņiem, bet arī astronomiju.
Ekskluzīvais pulkstenis tika pārdots izsolē tikai divas dienas pēc tā pēdējā īpašnieka ( Kataras kolekcionāra Saūda bin Muhameda alTani) nāves. Savas dzīves laikā kolekcionārs bija palicis izsoļu namam Sotheby’s parādā ievērojamu naudas summu, kuru šī PATEK PHILIPE pulksteņa pārdošanas cena noteikti segs. Henry Graves Supercomplication pasaules sarežģītākā pulksteņa titulu saglabāja veselus 56 gadus, līdz ar sarežģītu datortehnoloģiju ieviešanu. Turklāt izsole sakrita arī ar kompānijas 175 gadu jubileju. Pulksteņi no PATEK PHILIPPE viennozīmīgi ir izsoļu karaļi – lielu daļu saražotās produkcijas pārdod tieši izsolēs par ļoti augstām cenām.
Jāpiebilst, ka Patek Philippe nav pirmā reize, kad tā izceļas ar pasaules dārgāko pulksteņu pārdošanu izsolēs – 1989. gadā kādā Šveices izsolē par 3,15 miljoniem dolāru pārdots firmas «Patek Philippe» pulkstenis. Šajā laikā tā bija lielākā summa, kas jebkad samaksāta par pulksteni.
Savukārt 2013. gadā izsoļu nams “Christie’s” sasniedza jaunu pasaules rekordu, luksusa klases rokas pulksteņu izsolē iegūstot 44 miljonus ASV dolāru. Dārgākie pulksteņi bija tieši no Patek Philippe pulksteņu klāsta – Visdārgākais bija zīmola “Patek Philippe” pulkstenis no rozā zelta, kas tika izsolīts par 2,1 miljonu, bet vēl viena šveiciešu pulksteņu izgatavotāja darinājuma cena sasniedza 1,57 miljonus dolāru (830 000 latu).
Christie’s izsoļu namā ticis pārdots arī britu rokmūziķa Ērika Kleptona platīna pulkstenis no firmas Patek Philippe Dārgais 1987.gada aksesuārs tik pārdots par 3,6 miljoniem ASV dolāru. Šis eksemplārs ir aprīkots ar hronogrāfu, mūžigo kalendāru un mēness fāžu indikatoru.
Slavenības, kuras nēsā PATEK PHILIPPE
- Aivars Lembergs – dārgais rokas pulkstenis tika pamanīts Ventspils mēra Lemberga uzstāšanās reizē kanālā LNT 2011. gada 26. maijā. Prestižākās pulksteņu ražotāju kompānijas pulkstenis raisīja ievērojamas bažas, jo Lemberga amatpersonas deklarācijā nebija atrodams dārgs rokas pulkstenis – tā cena lēsta vismaz 140 000 eiro apmērā.
- Charlie Sheen (Čārlijs Šīns) ir slavens amerikāņu kinoaktieris. Latvijā plaši pazīstams kā viens no galveno lomu atveidotājiem komēdij seriālā “Divarpus vīri” (Twoand a Half Men), par to saņemot 1,8 miljonu ASV dolāru lielu atlīdzību par piedalīšanos vienā sērijā, tādējādi kļūstot par visvairāk apmaksāto televīzijas aktieri. Viņš manīts uz rokas nesājot PATEK PHILIPPE Annual Calendar pulksteņa modeli.
- Sers Džeimss Pols Makartnijs (Sir James Paul McCartney) ir britu mūziķis, kurš savulaik spēlēja slavenajā grupā The Beatles. Populārākās Makartnija dziesmas ir Yesterday un Let It Be. Šobrīd Pols Makartnijs ir bagātākais mūziķis pasaulē. Pols Makartnijs bieži nēsā Patek Philippe Aquanaut pulksteni.
- Vēl viens The Beatles dalībnieks, bundzinieks Ričards Stārkijs (Richard Starkey), vairāk pazīstams kā Ringo Stārs (Ringo Starr) arī iecīnījis Patek Philippe Aquanaut pulksteni.
- Pašreizējam Krievijas Federācijas prezidentam Vladimiram Putinam pieder plaša pulksteņu kolekcija – viens no kolekcijā iekļautajiem eksemplāriem ir Patek Philippe Calatrava, kurš ir aptuveni 60 000 ASV dolāru vērts.
- Dalailama – augstākais tibetiešu garīgais skolotājs, kurš pēdējo reizi viesojās Latvijā 2013. gada septembra sākumā, arī ir PATEK PHILIPPE pulksteņa īpašnieks – modeli Patek Philippe Chronograph viņš saņēmis dāvanā no ASV prezidenta Kenedija.
- Pablo Pikaso (īstajā vārdā Pablo Djego Hosē Fransiskode Paula Huans Nepomuseno Marija delos Remedios Kiprianodela Santisima Trinidads Martirs Patrisio Klito Ruiss i Pikaso) bija spāņu gleznotājs, grafiķis, tēlnieks, keramiķis un dizainers. Viņš ir kubisma pamatlicējs (kopā ar Žoržē Braku). Daudzi cilvēki uzskata, ka Pablo Pikaso ir viens no 20. gadsimta radošākajiem un ietekmīgākajiem gleznotājiem. Savas dzīves laikā viņš bieži valkāja Patek Philippe Moon Phase pulksteņa modeli.
- Breds Pits (Brad Pitt) ir ļoti populārs amerikāņu aktieris un filmu producents. Preses izdevumos Pits bieži tiek saukts par vienu no vispievilcīgākajiem vīriešiem pasaulē. Viņa bijusī laulība bija ar aktrisi Dženiferu Anistoni, bet pašreizējās attiecības ar Andželīnu Džoliju ir plaši aprakstītas presē. Viņš ir sešu bērnu tēvs, no kuriem trīs ir adoptēti.PATEK PHILIPPE Nautilus ir viens no iecienītākajiem Breda Pita pulksteņu modeļiem, ar kuru viņš bieži redzams sabiedrībā.
PATEK PHILIPPE pulksteņu smalkie mehānismi
Kā jau iepriekš minēts, šī kompānija ražo pulksteņus ar ļoti sarežģītiem un smalkiem mehānismiem. 2000. gada 5. oktobrī Patek Phillipe prezentēja pulksteni Star Caliber 2000, kas bija vissarežģītākais kabatas pulkstenis, kāds jebkad ir radīts. Tā mehānisms sastāvēja no 1118 detaļām, apkopojot visdažādākās detaļas un funkcijas.
Tikai sešus mēnešu vēlāk tika prezentēts Sky Moon Tourbillon, kas arī ieguva pasaules sarežģītākā rokas pulksteņa titulu. Kompānijas mērķis bija radīt pulksteni, kurā būtu apkopotas sarežģītākās pulksteņu funkcijas, kuras līdz šim nav bijušās apvienotas vienā korpusā (mūžīgais kalendārs ar datumu uz sektora ciparnīcas, minūšu atkārtotājs, Tourbillon, zvaigžnu laiks, nakts zvaigžņu karte, mēness fāzes ar mēness orbītas atainojumu zvaigžņu kartē) . Šis Šveices augstākās kvalitātes pulkstenis ir neatkārtojams ar to, ka tam ir divas sejas – priekšpuse ir pulkstenis, bet aizmugurē tiek rādīts zvaigžņu novietojums, mēness fāze un ir ierīkots arī kompass, un kalendārs. Viena no aizraujošākajām pulksteņu funkcijām ir minūšu atkārtotājs – nospiežot pogu pulksteņa kreisajā pusē, gongs nosit stundas, ceturkšņus un minūtes.
PATEK PHILIPPE inženieri sadarbojās ar Šveices tehnoloģiju institūtu un izstrādāja speciāla sakausējuma gongu, kas radīja rezonējošu skaņu. Tā bija jāizveido tik smalka, lai spētu ievietot pulksteņa korpusā, savukārt Tourbillon palīdz pārvarēt gravitācijas iespaidu. Atkarībā no tā stāvokļa, pulkstenis var vai nu steigties vai atpalikt – šī iemesla dēļ balansa zobrats tiek ievietots speciālā rāmītī, kas griežas ap savu asi, kompensējot gravitācijas kļūdu. Pats pulksteņa smalkais mehānisms ir izgatavots no tērauda un sastāv no 69 detaļām, tā svars ir tikai nieka 0.3 grami. Mūžīgais kalendārs – datuma indikators ir uz sektora ciparnīcas, nedēļas diena un mēnesis un apaļajām ciparnīcām pie 9 un 3, mēness fāze – 6. Kalendārs ir iestatīts, lai precīzi darbotos līdz 2100. gadam, ievērojot gan īso, gan garo gadu izmaiņas.
Zvaigžņu karte ir izvietota uz atsevišķa caurspīdīga safīra diska. Priekšējā ciparnīca ir no zelta, kas ir pārklāts ar sudrabu, savukārt aizmugurējā ciparnīca ir no zila safīra, kas griežas, lai atdarinātu mēness kustību. Pulkstenim ir četras korekcijas pogas: viena uzvelkamā galviņa parastajam pulkstenim un otra uzvelkamā galviņa, kas koriģē zvaigžņu laiku un 24 stundu pulksteni. Pulksteņa komplektācijā ietilpst krokodilādas siksniņa ar pieskaņotu zelta vai platīna sprādzi – atkarībā no klienta izvēles. Šī pulksteņa radīšana ir ļoti laikietilpīgs process, tāpēc gadā tiek izdoti tikai divi šī lieliskā pulksteņa eksemplāri.
Pingback: Aria – совсем другая песня | Подарки