Ventilējamās fasādes, kas tās ir?

ventilejamas fasades
Skatoties uz konkrētu māju, ikviens no mums noteikti pievērš uzmanību tās ārējam izskatam. Bieži, jo pievilcīgāka āriene, jo pastāv lielāka iespēja, ka šādā mājā mēs izvēlētos dzīvot. Mājas fasāde padara ēku ne tikai vizuāli pievilcīgāku, bet arī pasargā to no nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Šobrīd populāra ir ventilējamās fasādes tehnoloģija, kas izpelnījusies lielu ievērību tās mūsdienīgo risinājumu dēļ.

Kas ir ventilējamās fasādes?

Ventilējamās fasādes gadījumā tehniskais risinājums paredz gaisa telpu starp apdares slāni/slāņiem un nesošo konstrukciju.

Šī gaisa telpa nodrošina to, ka ūdens tvaiks un atmosfēras mitrums izgaro no konstrukciju virsmām. Šādas fasādes pilda vairākas funkcijas. Pirmkārt, tās nodrošina vizuāli pievilcīgu izskatu, jo ir pieejama virkne dažādu materiālu gan no struktūras, gan dizaina viedokļa. Otrkārt, tā ir iespēja būtiski samazināt siltuma zudumu, kas attiecīgi samazina izmaksas par siltumu. Svarīgs kritērijs ir arī tas, ka šādas ventilējamās fasādes ir veidotas tā, lai nodrošinātu labu skaņas izolāciju.

Fasāžu apdares materiāli

Nereti ventilējamo fasāžu izmaksas ievērojami sadārdzina tieši apdares materiālu izvēle. Bieži vien tieši apdares materiāli sastāda pat vairāk nekā pusi no kopējām izmaksām. Izvēloties ventilējamo fasādi, ir ļoti svarīgi, lai apdares materiāls būtu kvalitatīvs. Viens no populārākajiem materiāliem ir cementšķiedru plāksnes. Tās ir izturīgas pret atmosfēras kaitīgo iedarbību. Ļoti populāras ir arī dabīgā akmens plāksnes. Pasūtītāji bieži vien izvēlas arī kompozītmateriālu plāksnes. Tās ir cietas un triecienizturīgas un sniedz iespēju pasargāties gan no mehāniskiem bojājumiem, gan  pārāk liela spiediena.

Izvēloties kvalitatīvāko ventilējamo fasādi, ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību siltinājumam. Fasādes tehniskie risinājumi paredz iespēju izmantot gan vienu gan vairākus siltinājuma slāņus. Siltinājums var tikt nostiprināts gan fasādes karkasā, gan arī ir risinājumi tā nostiprināšanai pie nesošās konstrukcijas.

Kā tiek uzstādīta ventilējamā fasāde?

Ir divi veidi, kā visbiežāk tiek ierīkotas ventilējamās fasādes – ar redzamas vai arī ar neredzamas stiprināšanas metodi. Lētāks un vienkāršāks variants ir montēt ventilējamo fasādi ar redzamo stiprināšanas metodi. Šajā situācijā plāksnes šuves būs saskatāmas, bet pats risinājums no izmaksu viedokļa draudzīgāks. Savukārt montējot ventilējamo fasādi ar neredzamo stiprināšanas metodi, iegūsiet nevainojamu fasādes izskatu, jo nebūs redzamas plākšņu šuves. Šajā gadījumā risinājums izmaksās dārgāk, kā arī darba ziņā šādas fasādes uzstādīšana ir laikietilpīgāks process.

Ventilējamās fasādes paver daudz priekšrocības, tomēr tām ir arī savi trūkumi. Šādas fasādes ir dārgākas par tradicionālajām t.s. “apmestajām” fasādēm, kas visbiežāk tiek izmantotas ēku renovācijā. Šādas fasādes uzstādīšanai ir rūpīgi jāizvēlas speciālisti. Tā kā risinājums ir relatīvi jauns, nav daudz speciālistu, kas var to tiešām kvalitatīvi uzstādīt.

Tomēr kopumā risinājumam ir vairāk priekšrocību nekā trūkumu. Šādas fasādes uzstādīšana noteikti ir ilgtermiņa ieguldījums. Tehnoloģijas paredz, ka risinājumam būtu jākalpo 30 – 50 gadus, un tas neprasa profilaktiskus uzturēšanas darbus. Ar ventilējamās sistēmas palīdzību varēsiet būt pārliecināts par to, ka no telpas nezudīs siltums, kā arī tā pasargās no mitruma uzkrāšanās ēkā. Ventilējamās fasādes arvien biežāk izmanto renovācijā. Ja domājat par mājas renovāciju, šis noteikti ir apsvēršanas vērts risinājums. Ir iespējams ierīkot gan klasiskas ventilējamās fasādes, gan arī pavisam modernas, variējot gan ar dizainu, gan krāsu izvēli.

Vairāk par fasādes siltināšanu var lasīt šeit: http://www.prodev.lv/pakalpojumi/fasazu-remontdarbi-un-siltinasana/